مناظره امام موسی الکاظم(ع) با هارون الرشید

دشمنی هارون با امام موسی الکاظم(ع)
در جریان برخورد خصمانه هارون با فرزندان رسول الله(ص)، نقل است که او حتی سعی داشت منکر ارتباط نسبی ائمه(ع) با رسول خدا(ص) شود البته این کار را قبل وی مهدی فرزند منصور دوانیقی شروع کرده بود.
روزی هارون در مقام برتری خود به امام موسی کاظم(ع) منکر انتساب او به پیامبر(ص) شد و گفت که نسبت شما به علی بن ابوطالب می رسد که ابوطالب عموی حضرت محمد(ص) است و ما هم از فرزندان عباس عموی پیامبر(ص) هستیم لذا در ارتباط نسبی به رسول خدا(ص) مساوی هستیم.
امام(ع) در جواب هارون دو استدلال فرمودند.
اول: ایشان نسبت خودشان به فاطمه زهرا(ع) را متذکّر شدند که ما از طرف مادر منتسب به رسول خدا(ص) و ذریه او هستیم اما هارون همچنان بر طبل مخالف خود می کوبید و بر موضع خود پافشاری می کرد.
امام(ع) به آیات (84و85) سوره انعام استدلال فرمودند که «وَ وَهَبْنا لَهُ إِسْحاقَ وَ یَعْقُوبَ کُلاًّ هَدَیْنا وَ نُوحاً هَدَیْنا مِنْ قَبْلُ وَ مِنْ ذُرِّیَّتِهِ داوُدَ وَ سُلَیْمانَ وَ أَیُّوبَ وَ یُوسُفَ وَ مُوسی‏ وَ هارُونَ وَ کَذلِکَ نَجْزِی الْمُحْسِنینَ * وَ زَکَرِیَّا وَ یَحْیی‏ وَ عیسی‏ وَ إِلْیاسَ کُلٌّ مِنَ الصَّالِحینَ (انعام/85)
خدای سبحان وقتی که ذریه حضرت ابراهیم نبی(ع) را می شمارد عیسی(ع) را هم از ذریه ایشان می داند در حالی که ایشان اصلا پدر ندارد و از طریق مادرشان مریم مقدس(ع) به حضرت ابراهیم متصل است.
دوم: امام(ع) به هارون فرمود: اگر الان رسول خدا(ص) بیاید و از شما دخترتان را خواستگاری کند شما چه می کنید؟ هارون گفت با کمال افتخار دامادی ایشان را می پذیرم و باعث مباهات من است.
امام(ع) فرمود ولی اگر رسول الله(ص) از من چنین تقاضای کند اساساً نه ایشان چنین اجازه ای را دارد و نه من می توانم این تقاضا را قبول کنم چرا که فرزندان من نوه ایشان می باشند.
ابوالفرج اصفهانی از این استدلال امام سخت آشفته می شود و ایشان نقل می کند یکی از عوامل کینه هارون از امام به همین دلیل بوده است.

/ 0 نظر / 16 بازدید